Büyük İskender Üzerine Okuyabileceğiniz 6 Kitap

Büyük İskender, kendi döneminde tanrılarla kıyaslanan bir imparator olarak, ölümünden asırlar sonrasında bile popülerliğinden pek bir şey kaybetmemiş gözüküyor. Fetihleriyle ve ölümüyle dünya tarihinin yazgısını değiştirmiş olan bu lider hakkında yazılmış 6 modern biyografiyi sizler için derledik. Konuya ilginiz varsa eğer, bu içeriğimizdeki eserlerin Büyük İskender bölümlerini de okuyabilirsiniz.

1 – A. B. Bosworth – Büyük İskender’in Yaşamı ve Fetihleri: Fetih ve İmparatorluk

A. B. Bosworth’un bu şahane eseri, Büyük İskender ile alakalı yazılmış en kapsamlı biyografilerden birisidir. İskender’in seferi ve imparatorluğu ile alakalı hemen hemen her konuya değinilmiştir. Kitap, Hamit Çalışkan’ın çevirisiyle Dost Kitabevi’nden çıkmış olup, şu an satışı yapılmamaktadır. Sahaflardan veya birtakım ticaret sitelerinden edinebilirsiniz.

2 – Jona Lendering – Büyük İskender

En güncel Büyük İskender biyografilerinden birisi olan bu kitap, sadece Batılı değil aynı zamanda Doğulu kaynakların kullanılmasından mütevellit oldukça kıymetli bir eser olma niteliği taşır. Kitap, Burak Sengir’in çevirisiyle Kronik Kitap’tan çıkmıştır.

3 – Johann Gustav Droysen – Büyük İskender Tarihi

Modern tarihçiliğin ilk büyük isimlerinden olan Johann Gustav Droysen’in bu biyografisini, eski olsa da hâlâ Büyük İskender hakkında okunabilecek kitaplar içerisine rahatlıkla sokabilirsiniz. Bekir Sıtkı Baykal’ın dilimize kazandırdığı bu eserin satışını şu an Panama Yayıncılık yapmaktadır.

4 – Pierre Briant – Büyük İskender: Fetihler ve Siyaset

Antik İran tarihi uzmanlarından olan Pierre Briant’ın bu biyografisi, Doğulu kaynakların kullanılması bakımından oldukça önemlidir. İskender’in fetihlerinin coğrafya üzerindeki tesirlerine dair etkileyici yorumlar bulunmaktadır. Kitap, Nihan Özyıldırım’ın çevirisiyle Alfa Kitap’tan çıkmıştır.

5 – Siefried Lauffer – Büyük İskender

Johann Gustav Droysen gibi Siegfried Lauffer de modern tarihçiliğin ilk büyük isimlerinden birisidir. Dolayısıyla eseri artık eskimiş olsa da günümüzde de bu kitaba rahatlıkla başvurulabilir. Nilgun Sorguç’un çevirisiyle İlya Yayınevi’nden çıkan bu kitabın şu an satışı yapılmamaktadır. Sahaflardan veya birtakım ticaret sitelerinden edinebilirsiniz.

6 – Michael Wood – Büyük İskender’in Ayak İzlerinde: Yunanistan’dan Asya’ya Yolculuk

Michael Wood, birçok tarihçinin hayalini gerçekleştirerek Büyük İskender’in sefer yolunu adım adım takip etmiş ve İskender’in bu bölgelerde bıraktığı etkiyi gözemlemiştir. Kitap bir tarihçinin kaleminden çıkmış olsa da kitabı okurken sanki bir seyahat kitabı okuyacakmış gibi hissedeceksiniz. Kitap, Sevinç Altınçekiç’in tercümesiyle Us Kitapları’ndan çıkmıştır, ancak şu an satışı bulunmamaktadır. Sahaflardan veya birtakım ticaret sitelerinden edinebilirsiniz.