”Zehirlerin Kralı” VI. Mithradates Adına Basılmış 10 Sikke

”Zehirlerin Kralı” olan Pontos Kralı VI. Mithradates Eupator, suikasta uğrayan babasının akıbetine uğramamak adına, kendisini hayatı boyunca vücuduna aralıklarla belli bir dozda zehir vermek suretiyle zehirlenmeye karşı bağışıklık geliştirmeye adamış; hatta Mithradatium adlı bir panzehir de geliştirmiş olduğu söylenmektedir.

Bunun dışında, Anadolu ve Yunanistan’ı Romalıların tahakkümünden kurtarmak için saltanatı boyunca mücadele etmiş, bu durum da adını Romalıların en büyük düşmanlarından birisi olarak tarihe geçirmiştir. Romalılara karşı Yunanları birleştirmeye çalışmış ve mücadelesini meşrulaştırmak için Büyük İskender’in soyundan geldiğine dair propaganda yapmıştır. Bu propagandasını ise, sikkelerine bastırdığı portresini Büyük İskender’e benzetmeye çalışarak desteklemeye çalışmıştır. Bu içeriğimizde Mithradates’in adına basılmış 10 sikkeyi sizler için derledik.

1 – M.Ö. 89 yılında basılmış gümüş tetradrahmi.

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos ve monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (Roma Numismatics Ltd – Auction XX, Lot 159)

2 – M.Ö. 67-66 yıllarında basılmış gümüş tetradrahmi. 

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (Roma Numismatics Ltd – Auction XX, Lot 161)

3 – M.Ö. 73 yılında basılmış gümüş tatradrahmi. 

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (Classical Numismatic Group – eAuction 472, Lot 509)

4 – M.Ö. 74 yılında basılmış gümüş tatradrahmi.

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (Hess-Divo – Auction 339, Lot 33)

5 – M.Ö. 89-88 yıllarında basılmış gümüş tetradrahmi. 

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (FPL Münzen und Medaillen, AG 333, no. 17)

6 – M.Ö. 74 yılında basılmış gümüş tetradrahmi.

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (Suud bin el-Thani’nin koleksiyonundan)

7 – M.Ö. 74 yılında Pergamon’da (Bergama) basılmış gümüş tetradrahmi. 

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (CNA XVI, NFA XXV, Sternberg XV & Lanz 28)

8 – M.Ö. 74 yılında Pergamon’da (Bergama) basılmış gümüş tetradrahmi. 

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (Semon Lepcer’ın koleksiyonundan)

9 – M.Ö. 84 yılında Pergamon’da (Bergama) basılmış altın stater. 

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (Classical Numismatic Group – Auction 114, Lot 188)

10 – M.Ö. 74 yılında Pergamon’da (Bergama) basılmış altın stater. 

Sikkenin ön yüzünde Mithradates’in diadem takmış bir portresi; arka yüzünde ise Dionysos’un simgesi olan sarmaşıkların içinde, Yunan harfleriyle yukarıdan aşağıya BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS (Kral Mithradates Eupator’un [sikkesi]) yazısı, bir Pegasos, monogramlar ve ay yıldız bulunmaktadır. (Classical Numismatic Group – Auction 114, Lot 189)