The Metropolitan Museum’dan: Antik Yunan’dan Kalma 7 Vazo

Arkeolojik buluntuların büyük bir bölümünü oluşturan vazolar, ait olduğu dönemin sanat anlayışına ve gündelik hayatına dair önemli bilgiler edinmemizi sağlarlar. Bu içeriğimizde The Metropolitan Museum’dan, Antik Yunan’dan kalma gündelik ve mitolojik sahnelerle ve güzel desenlerle bezenmiş birbirinden hoş 7 vazo derledik.

1 – Terakota lekythos, M.Ö. 6. yüzyıl.

Attika tarzında yapılmış ve yağ depolamak için imal edilmiş olan bu lekythos, karşılıklı masa oyunu oynayan Aias (Ajax) ve Akhilleus tasviriyle süslenmiştir.

2 – Terakota amphoriskos, M.Ö. 6. yüzyıl.

Korinth tarzında yapılmış ve parfüm depolomak için imal edilmiş olan bu amphoriskos, geyik ve panter gibi hayvanların tasviriyle bezenmiştir.

3 – Terakota vazo, M.Ö. 4. yüzyıl.

Attika tarzında yapılmış olan bu vazo, mitolojik bir yaratık olan Seilenos figürüyle bezenmiştir.

4 – Terakota amphora, M.Ö. 6. yüzyıl.

Attika tarzında yapılmış olan bu amphora, Herakles’in Amazonların Kraliçesi Hippolyta ile yaptığı bir savaşı konu alan bir sahneyle süslenmiştir.

5 – Terakota amphora, M.Ö. 7. yüzyıl.

Attika tarzında yapılmış olan bu amphorada Herakles’in maceralarını konu alan boyamalar mevcuttur.

6 – Terakota alabastron, M.Ö. 6. yüzyıl.

Korinth tarzında yapılmış ve parfüm depolamak için imal edilmiş olan bu alabastron, Yunan ağır piyadeler olan hoplit tasvirleriyle bezenmiştir.

7 – Terakota vazo, M.Ö. 3.-2. yüzyıl.

Sicilya tarzında yapılmış ve bir lahdi süslemek amacıyla imal edilmiş olan bu vazo, bir gelinin merasimine hazırlandığı bir sahneyle süslenmiştir.