Büyük İskender Hakkında Çizilmiş 10 Minyatür

Dünya tarihi şüphesiz birçok büyük şahsiyete sahne olmuştur ancak bazıları, diğerlerinden daha büyük farklar yaratmıştır. Bu içeriğimizde, dünya tarihinin en büyük komutanlarından olan ve kendisinden sonra gelen birçok hükümdâr ve komutana da rol model olmuş olan Makedonya Kralı Büyük İskender hakkında farklı kültürler tarafından yapılan 10 farklı minyatür derledik. Minyatürlerin yüksek çözünürlüklü versiyonlarını görsellerin açıklama kısımlarında bulabilirsiniz. İyi incelemeler.

1 – Anonim (Bizans)

Anonim bir Bizans minyatür sanatçısı tarafından yapılan bu minyatürde Büyük İskender, Yahudiler ile birlikte tasvir ediliyor. Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

2 – Anonim (Bizans)

Anonim bir Bizans minyatür sanatçısı tarafından yapılan bu minyatürde Büyük İskender, Yecüc ve Mecüc adı verilen kavim ile birlikte tasvir ediliyor. Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

3 – Anonim (Bizans)

Anonim bir Bizans minyatür sanatçısı tarafından yapılan bu minyatürde Büyük İskender, Bizans imparatorlarının kıyafeti içerisinde tasvir ediliyor. Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

4 – Kemâleddîn Bihzâd

İranlı minyatür sanatçısı Kemâleddîn Bihzâd (ö. 1535) tarafından yapılan bu minyatür, Büyük İskender’i, Yedi Bilge (?) ile tasvir ediyor. Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

5 – Firdevsî – Şehnâme

İran edebiyatının önde gelen şairlerinden olan Firdevsî’nin (ö. 1020) Şehnâme isimli eserinde yer alan bu minyatür, Büyük İskender’in ölümünü tasvir ediyor. Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

6 – Nizâmî Gencevî – İskendernâme

Fars edebiyatında hamse türünün kurucusu olan ünlü şair Nizâmî Gencevî’den alınma olan bu minyatürde, Büyük İskender bir ziyafet sırasında tasvir ediliyor. Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

7 – Firdevsî – Şehnâme

İran edebiyatının önde gelen şairlerinden olan Firdevsî’nin (ö. 1020) Şehnâme isimli eserinde yer alan bu minyatürde, Büyük İskender, Pers kralı III. Darius’un (ö. M.Ö. 330) katilleri olan Janusiyar ve Mahiray’ı infaz ettirirken tasvir ediliyor. Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

8 – Livre des fais d’Alexandre le grant

Bu anonim minyatür, Büyük İskender’in doğuşunu tasvir ediyor (Ms. Ludwig XV 8 (83.MR.178), fol. 15). Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

9 – Livre des fais d’Alexandre le grant

Bu anonim minyatür, Büyük İskender’i, Sur’a hücum ederken tasvir ediyor (Ms. Ludwig XV 8 (83.MR.178), fol. 61). Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.

10 – Roman d’Alexandre en prose

Bu anonim minyatür, Büyük İskender’i, bir fıçı içerisinde denizin altında tasvir ediyor (British Library Royal MS 15 E VI, f. 20v). Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonu için tıklayın.