Connect with us

Liste

Sarsıcı Ölümler: Orta Çağ’da Gerçekleşen 10 Suikast

Sarsıcı Ölümler: Orta Çağ’da Gerçekleşen 10 Suikast

Okuma Süresi: 8 dakika
Attila

Attila

ATTİLA – MART 454

Tanrı’nın kırbacı (Lat. Flagellum Dei) lakabı da verilen Avrupa Hunları’nın hükümdarı Attila’nın yaşamının bir kısmı hükümdar olmadan önce Romalılar’ın arasında geçmişti. Amcasının ölümü üzerine abisi Bleda ile Hunların başına geçse de Bleda’nın ölümünden sonra tek başına hüküm sürdü. Bu süreç boyunca Doğu ve Batı Roma’ya karşı defalarca sefere çıkan Attila’nın Roma Seferi’nde iken Papa I. Leo ile görüşerek seferden vazgeçmiştir. Bugün hala ikili arasındaki görüşme gizemini korumaktadır.

Bu seferin ardından Attila genç İldilko’yla evlendiği gecenin sabahında bir kanama sonucu ölmüş olarak bulundu. Vücudunda hiçbir şiddet izi yoktu ve hekimleri de hiçbir zehirlenme izine rastlamadılar. Bununla birlikte yaygın kanaat Attila’nın Doğu Roma İmparatorluğu tarafından zehirlendiği yönündedir.

Sayfa değiştirmek için yön tuşlarını kullanın.

1994 yılında Adana’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini doğduğu şehirde, lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü’nde tamamladı. Hali hazırda Ege Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Genel olarak Ortaçağ tarihine, özelde ise Haçlılar Çağı’na ilgi duymaktadır. Mayıs 2016 tarihinden beri Tarih-i Kadim çatısı altında yazılar ve çeviriler hazırlamaktadır. A. Onur Çalışır ile iletişim için: onrcalisir@gmail.com

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Bir yorum yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

Editör Tavsiyesi

Yazarların Son Yazıları

Daha Fazla: Liste